Witaj w Pracowni Ikon pw. św. Łazarza 

Nie wiem kim jesteś i dlaczego wszedłeś na tę stronę, ale chciałbym spróbować choć na chwilę Cię na niej zatrzymać.

Gdzie się znalazłeś?

Jesteś w pracowni ikonograficznej. W miejscu gdzie próbuje się podglądać niebo przez okno ikony a światło płonącej przed ikoną lampady, zapach tempery, pigmentów... przenosi w świat dawnej i współczesnej mistycznej ikonografii. Każdą z ikon pisze ewangelia, dogmaty, życie i ich przeżywanie.

 

Pracownia powstała w 2009 roku. Obecnie jest ona częścią fundacji IN BLESSED ART, która ma za zadanie pomagać przez sztukę sakralną. Dochód z pracowni jest przeznaczony na cele statutowe fundacji.

W pracowni ikony wykonuje El'azar Hubert Kampa. Inne prace możesz znaleźć na stronie fundacji i fundacyjnego sklepu.

Zapraszam do zatrzymania się.

 El'azar Hubert Kampa

Umilenie i stara deska

eleusa na starej desceNadać nowe życie.

Każda ikona ma swoją historię. Raz jest to praca od podstaw. Czasem konserwacja. Dlaczego lubię tę pracę? Wciąż mnie wciąga.

Może się wydawać, że praca nad ikoną jest po prostu odwzorowaniem za każdym razem tej samej techniki, sposobu malowania, użyciem podobnych materiałów. A jednak coś w tym jest. I to „coś” powoduje, że chce się znów poświecić czas, włożyć wysiłek by pracować.

Zadziwiające jest to, że metody współczesnej konserwacji, pozwalają nam zachować deskę, która ma prawie sto lat. Tylko po co ją zachowywać? Można zrobić nową. Jednak stara deska ma swoją historię. Wiemy, że na tej była naklejka z ikoną. I niewiele więcej wiemy o historii tej deski.

Widać, że jest solidnie wykonana. Stała gdzieś, gdzie dotykała jednym bokiem miejsca wilgotnego lub miała mniej powietrza. Straciła fragment kowczęgu. Część deski spróchniała. Czas? Natura?

Długo się zastanawiałem, co z tą deską zrobić. Jakoś nie dawała spokoju. Może ktoś się przed nią modlił? Może ktoś wylewał wszystkie swoje troski dnia codziennego? Czym nasiąkła ta deska? Miłością? Żalem? Odstawieniem na drugi plan? Nie wiemy.

Dlatego postanowiłem namalować fragment Matki Bożej Umilenie. Włodzimierska. Tak się często tę scenę nazywa. Z zachowaniem techniki pochodzącej ze średniowiecza deska na nowo nosi wizerunek. Czy trafi do kogoś? Czy będzie w pracowni dalej patrzeć na moją pracę i codzienność? Nie wiem. Wiem jednak, że ma swoje piękno.