Witaj w Pracowni Ikon pw. św. Łazarza 

Nie wiem kim jesteś i dlaczego wszedłeś na tę stronę, ale chciałbym spróbować choć na chwilę Cię na niej zatrzymać.

Gdzie się znalazłeś?

Jesteś w pracowni ikonograficznej. W miejscu gdzie próbuje się podglądać niebo przez okno ikony a światło płonącej przed ikoną lampady, zapach tempery, pigmentów... przenosi w świat dawnej i współczesnej mistycznej ikonografii. Każdą z ikon pisze ewangelia, dogmaty, życie i ich przeżywanie.

 

Pracownia powstała w 2009 roku. Obecnie jest ona częścią fundacji IN BLESSED ART, która ma za zadanie pomagać przez sztukę sakralną. Dochód z pracowni jest przeznaczony na cele statutowe fundacji.

W pracowni ikony wykonuje El'azar Hubert Kampa. Inne prace możesz znaleźć na stronie fundacji i fundacyjnego sklepu.

Zapraszam do zatrzymania się.

 El'azar Hubert Kampa

Elazar Drukuj

Nauczony ponad 13-to letnim chciałbym na początku rozjaśnić sprawę, której niezrozumienie może przynieść niepotrzebne nieporozumienia.

Czas i termin wykonania zamówienia

Dzisiejszy świat bardzo pędzi. Uczy też nas szybkiego marketingu. Zamów, zapłać i jutro towar będzie u Ciebie. Inaczej jest w mojej pracowni. Bardzo nie marketingowo. Za to z szacunkiem do ikony, mojej pracy, talentu od Boga i do tego na co są wydawane pieniądze uzyskane z ikon. 

W pracowni nie mam drukarek i maszyn do malowania. Są tylko moje ręce. Jestem człowiekiem. Mam ograniczone siły. Mam też swoje ograniczenia związane z prowadzeniem fundacji, wyjazdami, uczniami. Nad ikoną mogę pracować do 3 godzin. Po nich muszę mieć ok 2 godzin przerwy. Malowanie to wbrew pozorom bardzo męcząca praca. Zdarza mi się chorować, nie zdążyć, przekładać termin. Zdarzają się też ikony, do których z duchowych powodów ciężko mi podejść i je odkładam, aż będę mógł je namalować.

Dlatego bardzo proszę zamawiających, żeby brali pod uwagę, że nie jestem drukarką a człowiekiem. Zawalam i brakuje mi sił jak każdemu na tym pięknym świecie. Jestem też bardzo wrażliwy, szczególnie na szantaże („bo ja zapłaciłem i jeszcze nie ma towaru”, "czuje się niepoważnie traktowany bo zmienia się termin"), lub niesłuszne uderzenia w moją osobę („jestem niezadowolony ze współpracy z Panem bo muszę długo czekać”). A ja w tym czasie np. ryzykowałem zdrowie by pomóc dzieciom na wschodzie Ukrainy w strefie konfliktu, pomagałem tym którzy maja gorzej... To trudne do oceny.

Bardzo proszę, by nie traktować zamówienia ikony jak zamówienia towarowo-usługowego choć takie mamy państwowe prawo. Prócz tworzenia ikon prowadzę fundację, wyjeżdżam z pomocą lub projektami, mam też prywatne życie a obecnie doszło prowadzenie galerii i szkoły we Wrocławiu.

Staram się dotrzymać wyznaczonych terminów jeśli ikona jest np. na ślub, chrzest, bierzmowanie. Kiedy jest ważnym prezentem potwierdzającym wiarę. Jeśli nie ma nacisku wtedy może się zdarzyć przesuwanie terminu. Dlatego bardzo proszę, by ustalany w umowie termin był traktowany jako orientacyjny a nie bezwzględny.

Dziękuję za wyrozumiałość.

Hubert Kampa

Jak zamawiać ikonę? Co powinniśmy brać pod uwagę?

Pracownia Ikon wykonuje ikony na zamówienie. Zazwyczaj czas oczekiwania to ponad 2 miesiące. Są jednak szczególne sytuacje, kiedy możemy przyspieszyć realizację zlecenia (wtedy doliczamy to do ceny ikony).

Żeby usprawnić zamówienie ikony, najlepiej wcześniej zorientować się w następujących informacjach:

  1. Przykład ikony. Możemy go znaleźć w Internecie. Możemy też prosić ikonopisa o znalezienie przykładu.
  2. Wielkość ikony. Standardowe rozmiary to: 20×15, 25×20, 30×25 i 40×30 cm. Czasem wymagany jest inny rozmiar. Ikonopis dostosuje go do wybranego przykładu.
  3. Sposób złocenia. Możemy użyć imitacji złota, złota płatkowego matowego, złocenia na bolus z polerowaniem złota i zdobieniami (przykłady na dole strony).
  4. Jeśli naszą decyzję podejmujemy na podstawie możliwości finansowych, najlepiej od razu poinformować o tym ikonopisa. Dostosuje on zamówienie, proponując właściwe rozwiązania.

Cennik wykonania ikony

Jest bardzo trudno wyznaczyć stałą cenę dla tak wielu rodzajów ikon i sposobów złoceń, malowania oraz teł. Dlatego proszę, aby poniższy cennik traktowano jako ceny orientacyjne. Wpływ na ostateczną cenę ikony ma bowiem także liczba postaci, stopień trudności wykonania, rodzaj złocenia, termin zamówienia… 

Warto brać pod uwagę, że mała ikona nie oznacza niskiej ceny. Kiedy zamówimy np.: Trójcę Rublowa na desce 20×15 cm – możemy zapłacić tyle samo, co za ikonę o wielkości 30×25 cm. Dlaczego? Sceny tak małe, trzeba malować pod lupami, a to miniaturyzacja, która wymaga naprawdę wiele pracy.

Orientacyjne ceny ikon, uwzględniające jedną postać oraz sposób wykonania tła.

 

wymiar ikony Tło malowane / imitacja złocenia. Nimb (aureola) złocona złotem matowo. Całość ikony złocona matowo. Nimb (aurola) złocona na bolus, polerowana i tło złocone lub malowane. Całość ikony złocona na bolus, polerowana częściowo lub całość.
20/15 cm 550 zł 650 zł 750 zł 850 zł 950 zł
25/20 cm 700 zł 800 zł 900 zł 1050 zł 1150 zł
30/25 cm 950 zł 1150 zł 1350 zł 1500 zł 1600 zł
40/30 cm 1550 zł 1750 zł 1850 zł 2200 zł 2400 zł

 

Przykładowe formy złoceń:

 

Po zebraniu informacji o wielkości, sposobie złocenia i temacie ikony kontaktujemy się najlepiej drogą emaila z pracownią Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Odpowiedź otrzymujemy do 2 dni.

Umowa prawna

Po mailowym ustaleniu szczegółów dzieła, pracownia wysyła umowę prawną/zamówienie. Są w niej opisane szczegóły zamówienia, jak będzie wykonane oraz jaki jest orientacyjny termin. Umowa wchodzi w życie, kiedy dokonamy opłaty zaliczki na materiały w wysokości ok. 50% wartości zamówienia.

Umowa jest zabezpieczeniem prawnym Państwa zamówienia. Gdyby wydarzyło się jej zerwanie, niezrealizowanie, to jest to dokument uprawniający do zwrócenia się na drogę prawną w celu odzyskania opłaconej zaliczki...

I czekamy na ikonę!

Oczywiście, jeśli nie mamy informacji z pracowni o ikonie, to możemy spokojnie zapytywać mailowo o dzieło. Należy wtedy podawać numer certyfikatu ikony (numer zamówienia).

Fajnie by było, otrzymać choć kilka słów, kiedy ikona zostanie odesłana J

Odsłony: 645