Jak powstaje Ikona?

Kategoria: O ikonach i pracowni Opublikowano: wtorek, 07, marzec 2017 Elazar Drukuj E-mail


plotnoETAPY POWSTAWANIA IKONY

 

Deska

Deska jest wykonana z dobrze wysuszonego i sezonowanego drzewa zazwyczaj lipowego. Ja w mojej praktyce mam zwyczaj na desce wypisać Mały Egzorcyzm, zanim rozpocznę inne prace. Modlitwa rytuału błogosławieństwa deski, prowadzi mnie do przypomnienia Drzewa Krzyża, Drzewa Życia i Poznania, czyli do źródeł wiary chrześcijańskiej.

 

Płótno

Deskę okleja się płótnem. Robi się to za pomocą gorącego kleju króliczego, lub innego skórnego kleju i płótna. Ważne, by materiały używane w pracy były jak najbardziej naturalne. Podczas naklejania płótna modlitwa prowadzi mnie do przypomnienia sobie o czynie św. Weroniki i Świętym Obliczu, o Całunie-  najbliższym świadku Zmartwychwstania, wreszcie przywołuje Ducha Św., który „jak cień”(płótno), okrył niegdyś Maryję a ta poczęła pozostając Dziewicą.

 

grunt
Lewkas

Jest to grunt klejowo – kredowy stosowany w malarstwie tablicowym oraz w pozłotnictwie. Na ikonę nakłada się go na gorąco, zazwyczaj w około dwunastu warstwach. Jedna warstwa na jeden dzień. Modlitwa rytuału kieruje wtedy swą uwagę na Apostołów (jeden dla każdej warstwy). Przypomina o ich czynach i prosi o wstawiennictwo.

 

Szlifowanie gruntu

Kiedy grunt całkowicie wyschnie ikonę szlifuje się bardzo dokładnie, do efektu poleru. Tu modlitwa przywołuje delikatność Marii ale też nie uchylanie się od wymogów ascezy, czyli szlifowania siebie.

 

Grafija

Na ikonie, zanim pojawi się złoto, tworzy się szkic postaci. Później dobrze jest delikatnie wyryć główne linie za pomocą rylca, by podczas malowania nie zatracić szkicu. Modlitwa prowadzi wtedy do rozważenia Dekalogu, który został wyryty na kamiennych tablicach.

 

zlotoZłocenie

Na ikonę złoto nakłada się różnymi technikami. Kleje, glinki… Każdy sposób daje inne efekty. Przed nałożeniem złota, modlitwa prowadzi do zawarcia pokoju z wszystkimi swoimi wrogami, przebaczenia i kontemplacji Chwały i Obecności Bożej, bo złoto w ikonie nie ma znaczenia koloru ale właśnie to.

 

Malowanie

Ikonę maluje się prastarą techniką tempery. Używa się suchych sproszkowanych pigmentów, zazwyczaj pochodzenia ziemnego lub mineralnego. Jako spoiwa używa się mieszanki żółtka jaja kurzego i wina (istnieją też inne receptury jednak zawsze podstawą jest żółtko).

Malowanie to dość długi proces, wymagający koncentracji i wiedzy o sposobach malowania, cieniowania.  Uzyskiwanie dobrych efektów wymaga doświadczenia, wiedzy, talentu… Malowanie kończy się na wydobyciu twarzy.

Modlitwa na tym etapie prowadzi najpierw do błogosławieństwa pigmentów, jajka, wina. Przypomina o Zmartwychwstaniu i symbolu nowego życia jakim jest jajko. W końcu prowadzi do oddania się woli Bożej i proszenia Boga o prowadzenie myśli i decyzji w dobrze kolorów.

 

Etapy malowania ikony Boże Narodzenie:

 

Napisy i zabezpieczenie

Napisy na ikonie mają znaczenie imienia opisującego postać lub scenę. Są one swoistym imieniem danej sceny. Często pisane po grecku lub uporządkowanymi skrótami. Na koniec nakłada się na ikonę warstwę olify (mieszanki olejów i żywic) by doprowadzić do zespolenia wszystkich warstw oraz zabezpieczyć ikonę przed wpływem środowiska. Modlitwą prosi się o przeniknięcie przez Ducha Św. warstw naszego życia i zespolenie ich a także by to samo stało się z ikoną.

 

Poświęcenie

Na koniec pracy ikonę uświęcam modlitwą poświęcenia ikony (obrzędem). Jeśli mam możliwość to ikona zostaje uświęcona przez sprawowanie na niej Ofiary Eucharystycznej, albo przez ryt błogosławieństwa wodą święconą.

Tak przygotowana Ikona, opuszcza pracownię, by znaleźć się w nowym domu.

Odsłony: 12075